Co lepsze: klejenie czy wymiana szyb samochodowych?

Uszkodzona szyba w przypadku kontroli drogowej może skutkować nałożeniem na kierowcę mandatu, o czym niestety wielu z nich zapomina. Wady szyby niekiedy mogą być również niebezpieczne czy zaburzać komfort jazdy, dlatego też należy się nimi jak najszybciej zająć. Tylko co wybrać? Klejenie? A może najlepszym rozwiązaniem jest wymiana szyby na nową?

Dlaczego szyby samochodowe ulegają zniszczeniom?

Uszkodzenie szyby samochodowej do jedna z najczęściej występujących usterek w pojazdach i jednocześnie najczęściej bagatelizowanych przez kierowców, co jest poważnym błędem, gdyż niektóre usterki mogą przyczyniać się nie tylko do pogorszenia komfortu jazdy, ale również jej bezpieczeństwa.

Do uszkodzenia szyby może dość wskutek działania bardzo wielu czynników, między innymi w wyniku częstej jazdy po nierównym podłożu, w wyniku uderzenia kamieni czy zbyt intensywnej pracy wycieraczek. Niezależnie od wielkości usterki musi ona zostać jak najszybciej usunięta, by nie doszło do problemów technicznych z pojazdem czy zaburzenia pola widzenia kierowcy.

Szyba z defektem może prowadzić do powstania przecieków i nieszczelności, w efekcie czego może dojść do nieprawidłowego usztywnienia karoserii. Jazda samochodem z uszkodzoną szybką nie jest ani przyjemna, ani tym bardziej bezpieczna.

Klejenie czy wymiana szyby na nową?

Klejenie czy wymiana szyb? Zarówno klejenie jak i wymiana szyby na nową to rozwiązania mające zarówno swoje zalety, jak i wady. Każde z nich sprawdzi się w nieco innych przypadkach. Wymiana szyby często jest dość złożonym i skomplikowanym procesem, wymagającym interwencji specjalisty. Dlaczego to takie ważne? Otóż warto mieć świadomość tego, że w przypadku wymiany szyby każdy błąd, nawet wydawać by się mogło niepozorny, może negatywnie odbić się na bezpieczeństwie nie tylko kierowcy, ale i pasażerów.

Szyba dla komfortu i bezpieczeństwa kierowcy musi być wymieniona na nową przede wszystkim, gdy:

  • posiada uszkodzenie o średnicy około 22-24 mm,
  • uszkodzenie znajduje się w obrębie pola widzenia kierowcy,
  • pęknięcie szyby ma długość większą niż 25 mm,
  • szyba jest bardzo mocno porysowana lub zmatowiona, co utrudnia obserwowanie otoczenia w czasie jazdy.

Błędnie wymieniona szyba prowadzić może do niesprawności poduszek powietrznych, wywołujących rdzę przecieków, nieprawidłowego działania poduszek powietrznych czy niewłaściwego usztywnienia karoserii.

Szyby samochodowe nie zawsze muszą być poddawane wymianie, która bywa skomplikowanym i kosztownym procesem. W niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie klejenia, co jest znacznie tańsze i nie wymaga aż tak wiele wysiłku. Należy jednak pamiętać, że klejenie szyby możliwe jest tylko w przypadku, gdy:

  • maksymalna średnica odprysku mieści się w przedziale od 5 do 20 mm,
  • długość pęknięcia jest nie krótsza niż 5 cm, ale nie dłuższa niż 20 cm,
  • uszkodzenie jest stosunkowo nowe i nie znajduje się w bezpośrednim polu widzenia,
  • uszkodzenie nie znajduje się w pobliżu uszczelek czy na krawędzi szyby.

Klejenie szyby do dość szybki proces, trwający maksymalnie 1-2 godziny.