Co powinieneś zrobić, jeśli szyba w twoim samochodzie została wybita?

Zbita szyba jest zmorą dla wielu kierowców. Co zrobić więc w sytuacji, w której kamień spod nadjeżdżającego pojazdu, rozbił szybę w Twoim samochodzie? W jaki sposób udowodnić winę sprawcy? Czy można po wszystkim kontynuować jazdę? 

Jak udowodnić winę osoby, która zbiła szybę?

Jednym z lepszych dowodów będzie nagranie z wideorejestratora samochodowego, które odtworzy przebieg zdarzenia. Jeśli jednak nie posiadasz takiego urządzenia, spisz oświadczenie z kierowcą samochodu spod kół, którego odprysnął kamień. Powinny się w nim znaleźć dane osobowe (sprawcy oraz poszkodowanego), numery polisy OC, a także numery rejestracyjne. Opisz również całe zdarzenie. uszkodzona szyba samochodowa Jeśli winowajca uciekł z miejsca zdarzenia, bądź nie przyznaje się do winy, cenne mogą okazać się zeznania pasażerów, bądź nagrania z pobliskiego monitoringu. Wtedy sprawa swój finał znajdzie prawdopodobnie w sądzie. Jeśli jednak chcesz wnosić sprawy do sądu, istnieje jeszcze jedno wyjście z tej sytuacji. Wystarczy, że posiadasz autocasco, bądź ubezpieczenie zawierające pakiet ochrony szyb. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskasz środki na pokrycie naprawy, bądź wymiany szyby.

Czy mogę kontynuować jazdę mimo zbitej szyby?

O warunkach technicznych samochodu oraz jego wyposażenia możemy przeczytać w art. 66.1 Prawa o ruchu drogowym. Dowiemy się z niego, że pojazd, który uczestniczy w ruchu drogowym, musi zapewniać dobrą widoczność kierowcy oraz nie może zagrażać bezpieczeństwu innych uczestników ruchu. 

Oznacza to, że jeśli szyba jest zbita, bądź pęknięta, nie możesz dalej poruszać się swoim samochodem. 

Jeśli jednak wyłamiesz się od tego przepisu, postanowisz jechać dalej, po czym zatrzyma Cię kontrola drogowa wiedz, że policjanci mają prawo nałożyć na Ciebie mandat karny w wysokości do 500 zł, zabrać Ci dowód rejestracyjny pojazdu, a co za tym idzie — uniemożliwić dalszą jazdę. Oznacza to, że samochód zostanie odholowany na lawecie. Ponadto pojazd z rozbitą szybą nie otrzyma przeglądu technicznego. Tak surowa kara nie bierze się znikąd. 

W pojeździe z uszkodzoną szybą, pęknięcie rozprasza światło, przez co istnieje duże ryzyko powstawania refleksów, które mogą oślepiać kierowcę podczas jazdy w nocy.

Oczywiście w sytuacji, w której na szybie pojawi się niewielki odprysk, nie stracisz dowodu rejestracyjnego, a otrzymasz co najwyżej pouczenie.

Jak się zachować w przypadku zbitej szyby?

Wiesz już, że nie możesz prowadzić samochodu, który ma zbitą, bądź pękniętą szybę. Co zatem powinieneś zrobić?

Jeśli szyby Twojego pojazdu nie zbił kamień, a domyślasz się, że mógł to być włamywacz, poinformuj o zaistniałej sytuacji ubezpieczyciela oraz policję.

Do przyjazdu służb, niczego nie ruszaj. Policja powinna sfotografować uszkodzony samochód. Zdjęcia posłużą Ci jako dowód wyrządzonej szkody, podczas uzyskiwania odszkodowania od ubezpieczyciela. Jeśli jednak, mundurowi nie wykonają żadnej fotografii, sam zadbaj o jej zrobienie. Kolejnym krokiem będzie usunięcie szyby. Tutaj z pomocą przychodzą profesjonaliści z naszej firmy. Nasi specjaliści dobiorą odpowiednią szybę i pomogą Ci uniknąć wysokiego mandatu za jej brak. Nasza firma współpracuje również z wieloma ubezpieczycielami, dzięki czemu będziesz mógł wymienić szybę bezgotówkowo. 

W nasz zakres obowiązków wchodzi:

Jak już wiesz, nie możesz kontynuować jazdy ze zbitą szybą. Grozi to wysokim mandatem oraz brakiem podbicia przeglądu technicznego. Jedynym wyjściem jest więc naprawa szyby, bądź jej wymiana. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług firmy oferującej szyby samochodowe na warszawskim Bemowie.