Co świadczy o zużyciu szyby samochodowej?

Szyby samochodowe, jak każdy element pojazdu, z czasem ulegają zniszczeniu. Jak rozpoznać w odpowiednim momencie, że przednia szyba potrzebuje naprawy lub wymiany? Dlaczego tak ważne jest zadbanie o odpowiedni stan techniczny szyb? Na co zwrócić uwagę w swoim samochodzie?

Zużyte szyby samochodowe

Widoczność i bezpieczeństwo

Podstawową funkcją szyby samochodowej jest zagwarantowanie odpowiedniej widoczności. Choć wydaje się się to oczywiste, to według szacunków, nawet 5% samochodów w Polsce może mieć szyby na tyle zniszczone, że nie zapewniają wystarczającej widoczności i zagrażają bezpieczeństwu kierującego i innych uczestników ruchu.

Szyby samochodowe to ochrona dla kierowcy i pasażerów przed wiatrem, hałasem i warunkami atmosferycznymi. Pełni także funkcję konstrukcyjną, wzmacniając ramę kabiny pasażerskiej.

Dlaczego szyby samochodowe ulegają zniszczeniu?

Podczas trwającej kilka lub więcej lat eksploatacji, wiele elementów pojazdu ulega stopniowemu zniszczeniu. Jak przedstawia się problem w przypadku szyb samochodowych? Do degradacji przedniej szyby przyczyniają się:

  • wadliwie działające pióra wycieraczek;
  • zbyt mała ilość stosowanego płynu do wycieraczek – tzw. wycieranie „na sucho”;
  • warunki atmosferyczne – śnieg, mróz, opady deszczu i gradu, wiatr;
  • niewłaściwe odśnieżanie szyby, pozostawiające rysy;
  • uszkodzenia mechaniczne.

Staranny właściciel samochodu może nieco odsunąć w czasie proces niszczenia szyb, ale z pewnością go nie zatrzyma. Zdaniem fachowców, prawdziwy przebieg i wiek kupowanego używanego auta można rozpoznać uważnie oglądając jego szyby – przy przebiegu ponad 100 tys. km matowienie tafli szkła jest nie do uniknięcia.

Zużycie szyby – jakie są jego oznaki?

Zniszczona szyba samochodowa to potencjalne zagrożenie wypadkiem. Auto z uszkodzoną przednią szybą nie przejdzie pozytywnie przeglądu technicznego. Dlatego gdy tylko pojawią się charakterystyczne objawy zużycia, należy jak najszybciej zareagować. Najczęstszymi symptomami są:

  • matowienie,
  • zamglenie,
  • zarysowania.

Matowa, ciemniejąca szyba nie daje dobrej widoczności w trudnych warunkach – w nocy lub podczas opadów. Równie niebezpieczne są niewielkie zarysowania, pozostawione przez pióra wycieraczek lub piasek, który się pod nie dostał. W miejscach, w których powstały, światło załamuje się nieprawidłowo, zaburzając widzenie drogi. Wszelkie odpryski lub zarysowania w polu widzenia kierowcy to zwiększone ryzyko wypadku.

Od ubytku do pęknięcia

Zmatowiała i porysowana szyba w znaczący sposób wpływa na postrzeganie drogi przez kierowcę. Jednak niewielkie odpryski, zwłaszcza blisko krawędzi szyby bywają lekceważone przez właścicieli aut. Niestety, mogą stać się przyczyną poważniejszych kłopotów i doprowadzić do pęknięcia. Szyba samochodowa podlega dużym naprężeniom i nawet drobne uszkodzenia mogą doprowadzić do jej zniszczenia, dlatego naprawa odprysków lub wymiana szyb samochodowych powinna być wykonywana najszybciej jak to możliwe.

Naprawa czy wymiana? Co zrobić z uszkodzoną szybą samochodową

Przednia szyba o przejrzystej tafli i bez uszkodzeń to większe bezpieczeństwo, komfort kierowcy i krótszy czas reakcji. Dlatego warto zadbać, aby ten element pojazdu był w jak najlepszym stanie. Jeżeli na szybie można zauważyć drobne uszkodzenia, znajdujące się z dala od jej krawędzi, wystarczającym krokiem powinna być regeneracja. To m.in. naprawa odprysków i niewielkich pęknięć. Bardziej niebezpieczne są ubytki, które znajdują się blisko krawędzi osłabiają wytrzymałość tafli i najczęściej w ich przypadku niezbędna jest wymiana szyb samochodowych. Decydując się na ten krok warto zwrócić uwagę na zakup markowych szyb, dobór właściwego kleju montażowego i dokładne oczyszczenie podszybia. W przypadku matowej tafli, warto sprawdzić, czy bardziej opłacalna pod względem kosztów będzie wymiana czy polerowanie szyby.

Przeczytaj także: