Jak dbać o szyby w swoim samochodzie

Szyby samochodowe to bardzo istotny elementem każdego auta, który wpływa zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo użytkowników pojazdu. Niestety jednak nawet najdroższe szyby samochodowe nie są długowieczne i wraz z biegiem czasu ulegną one uszkodzeniu. Niektóre usterki da się naprawić, podczas gdy pozostałe mogą stać się powodem wymiany całej szyby. Istnieje jednak parę trików, które pomogą zabezpieczyć ja przed uszkodzeniami. Przeczytaj i dowiedz się, jak dbać o szyby w aucie! 

Szyby w samochodzie

Szyby samochodowe – czego unikać?

Jednym z największych zagrożeń dla szyb w samochodzie są zarysowania i odpryski szyb. Ciężko jest im zapobiegać – tak naprawdę mogą one powstać zarówno podczas jazdy, jak i z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji. Do największych zagrożeń, które mogą uszkodzić szybę w aucie, należą m.in.:

  • Pył i brud;
  • Niskiej jakości chemia do czyszczenia szyb;
  • Kamyki na drodze;
  • Lód na szybie.

Pył i brud

Osadzające się na powierzchni szyby niewielkie drobinki brudu, pomimo swych niedużych rozmiarów, bardzo często dorównują twardością, a nawet i są twardsze od szkła. Dociskając je wycieraczkami w trakcie mycia szyby można porysować jej powierzchnię. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie usunięcie zanieczyszczeń ściereczką. Przed czyszczeniem warto również wcześniej zmoczyć szybę lub skorzystać ze spryskiwacza. Umyć należy także gumki na wycieraczkach.

Niskiej jakości chemia do czyszczenia szyb

Wiele osób kupując środki do czyszczenia szyb w aucie, kieruje się ceną, co jest błędem. Tanie preparaty do szyb często zawierają amoniak, który ma zły wpływ na elementy wyprodukowane z winylu, skóry i gumy. Używając więc płynu na bazie amoniaku, można doprowadzić do zniszczenia jej powierzchni. Warto również wiedzieć, że amoniak negatywnie działa takie na szyby – przyciemniając je. To jednak jeszcze nie wszystko. Amoniak ma również bardzo zły wpływ na nasze zdrowie. Uwalniane przy spryskiwaniu szyb opary amoniaku mają toksyczne działanie. Często popełnianych błędem jest także stosowanie ściereczek o zbyt twardym włosiu, co może doprowadzić do zmatowienia szyby. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie ściereczek z mikrofibry.

Kamyki na drodze

Kolejnym poważnym zagrożeniem dla szyby w samochodzie są kamyki obuwie, które leżą na drogach. Bardzo często w trakcie jazdy odbijają z drogi i uderzają w szyby. Szczególnie często zdarza się podczas jazdy za dużym samochodem dostawczym, ciężarówką itp. Należy pamiętać o tym, że każda mała rysa na szybie może doprowadzić do poważnych uszczerbków. Z pomocą przychodzi jednak naprawa odprysków. Jeżeli będą one zbyt duże, w najgorszym przypadku konieczna będzie wymiana szyb samochodowych.

Lód na szybie

Kierowcy często nieświadomie sami niszczą sobie szyby w samochodzie. Zwłaszcza zimą, kiedy na siłę próbują usunąć z okien szron lub lód, używając do tego skrobaczek. Nie są nieświadomi tego, że ich powierzchnia jest wykonane z materiału twardszego od szkła. Nie trudno jest więc o zarysowanie powierzchni szyby. Dlatego też przed usunięciem zmarzliny z szyby warto najpierw zastosować specjalny preparat do usuwania lodu i szronu.

Czy uszkodzenie szyby da się naprawić?

Okazuje się, że całkiem sporo usterek związanych z szybą w aucie można wyeliminować. Rysy na szybie można usunąć poprzez ich wypolerowanie w profesjonalnym warsztacie. Pod ręką specjalisty odzyska ona swój dobry wygląd. Naprawić da się również odpryski i pęknięcia. Oczywiście o ile nie są one dużych rozmiarów oraz pod warunkiem, że nie znajdują się one bezpośrednio przy samej krawędzi szyby. Jeżeli tak nie jest, pęknięcie zostanie wypełnione specjalnie stworzoną do tego żywicą, którą utwardza się za pomocą promieni UV.

Przeczytaj także: