Przyciemnianie szyb a przepisy drogowe – co wolno w tym zakresie a co nie

Przyciemniane szyby samochodowe powoli stają się już standardem – zwłaszcza w pojazdach, które uchodzą za luksusowe. Wbrew pozorom nie oznacza to jednak, że jest to całkowicie legalne. Przepisy jasno precyzują, jakie warunki muszą spełnić samochody, aby móc przyciemnić szyby w aucie. Co więcej, za niepoprawne oklejanie szyb samochodowych kierowcy mogą się spodziewać kary pieniężnej. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Przyciemnianie szyb a przepisy prawne

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem przyciemniane szyby w aucie powinny przepuszczać światło minimum na poziomie 70%. Dotyczy to szyby przedniej oraz przednich bocznych. Zbyt ciemne szyby w aucie, mogą stanowić zagrożenie dla życia kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też zgodnie z §8 ust. 5 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia – ich przepuszczalność nie może być większa. Każde odstępstwo od tej normy może również zakończyć się wystawieniem mandatu.

Kolejnym ważnym zapisem, który dotyczy przyciemnianie szyb to art. 66 ust. 1 pkt 5 prawa o ruchu drogowym. Dokument ten mówi, że do ruchu drogowego mogą zostać dopuszczone tylko te pojazdy, których obudowa zapewni kierowcy wystarczającej widoczności. Szyby samochodowe o przepuszczalności powyżej 70% są już na tyle zacienione, że znacznie ograniczają one widoczność na drodze. To z kolei rzutuje na bezpieczeństwo.

Przyciemnianie szyb

Czy przyciemnianie szyb w samochodzie jest legalne?

Zastanawiasz się nad tym, czy przyciemniane szyby w aucie są zgodne z prawem? Odpowiedź brzmi: wszystko zależy od stopnia przepuszczalności światła szyb przednich po dokonaniu zmiany. Jeżeli będzie on utrzymywał się na poziomie powyżej 70%, to nie będzie to stanowiło problemy. Pojazdy, których szyby są zbyt ciemne, często wzbudzają zainteresowanie policji. W przypadku, gdy zaciemnienie jest zbyt duże, kierowcy grozi mandat oraz nakaz usunięcia folii. Obecnie (według nowego taryfikatora na 09.2022, wysokość takiego mandatu może wynieść do 3 tys. zł i wiązać się dodatkowo z utratą dowodu rejestracyjnego.

A jak wygląda przyciemnianie szyb tylnych?

Zaprezentowane przepisy dotyczą zaciemnienia z przodu pojazdu, czyli szyby przedniej oraz szyb bocznych na przodzie samochodu. Jak zatem wygląda to w przypadku szyb tylnych? Okazuje się, że ich przyciemnianie jest w pełni dozwolone, a co więcej, kierowcy mają pełną dowolność co do wyboru. Jeżeli więc zdecydują się zastosować większe przyciemnienie, nie będzie to stanowiło żadnego problemu.

W tym miejscu warto również dodać to, że użycie ciemniejszych tylnych szyb jest niezwykle praktyczne. Mniejszy stopień przenikalności promieni oznacza brak problemu z nagrzewaniem się środka samochodu. W dodatku przyciemniane szyby zapewniają również większej prywatności pasażerom. Dlatego też bardzo często wykorzystuje się je w samochodach rządowych oraz dla VIP. 

Jak przyciemnić szyby samochodowe?

Szyby w samochodzie można przyciemnić na 2 sposoby. Jednym z nich jest użycie foli przyciemniającej, co jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. W dodatku istnieje również możliwość jej demontażu – na wypadek, gdyby właściciel auta zmienił zdanie. Drugą z możliwości jest piecowe przyciemnianie szyb. Metoda tą polega na pokryciu szyby warstwą tlenków tytanu. Po zgrzaniu w wysokiej temperaturze powstaje niezwykle trwała powłoka. Niestety opcja ta jest droższa.