Używane szyby samochodowe – czy bezpiecznie jest je kupować?

Twój pojazd wymaga wymiany szyby? Martwisz się, że koszt będzie wysoki? Szukasz najtańszego rozwiązania i rozważasz zakup używanej szyby samochodowej? Poniżej znajdziesz wszystkie informacje, które powinieneś wiedzieć na ten temat.

Na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie używanej szyby samochodowej?

Na początek warto zaznaczyć, że nie powinieneś kierować się tylko i wyłącznie niską ceną. W przypadku części samochodowych istnieje zasada, że z reguły to, co jest tanie nie jest dobre. Tak samo jest i z szybami. Musisz pamiętać, że mimo iż na pierwszy rzut oka wygląda ona dobrze, to tak na prawdę Ty nie znasz jej historii i nie wiesz w jakim stopniu jest podatna na uszkodzenia mechaniczne. Przykładowo jeśli wcześniej uderzył w tę szybę kamyk, będzie ona bardziej podatna na pęknięcia.

Kolejną ważną kwestią, na którą powinieneś zwrócić uwagę jest fakt, że demontaż może grozić jej uszkodzeniem. Jakie to ma znaczenie dla kupującego? Prawidłowe samodzielne zamontowanie lub zdjęcie szyby samochodowej jest bardzo trudne. Przy zakupie używanej istnieje bardzo duże ryzyko, że trafisz na tę, która została w mniejszym lub większym stopniu zniszczona podczas demontażu, ponieważ szyby samochodowe są przymocowane w bardzo trwały sposób za pomocą klejów oraz uszczelniaczy.

Podczas, gdy decydujesz się na zakup używanej szyby samochodowej, warto, abyś również sprawdził czy jest to dla Ciebie opłacalne. zbita szyba samochodowa Może okazać się, że Twoje ubezpieczenie pokrywa także jej wymianę. Często tak jest, jeśli dysponuje się autocasco, które będzie najprawdopodobniej obejmować pokrycie kosztów wymiany szyby na nową. Jest to zdecydowanie lepsza dla Ciebie alternatywa niż zakup używanej. Oczywiście to czy ubezpieczyciel pokryje całość czy tylko część kwoty zależy od warunków Twojej polisy.

Podsumowanie – dlaczego powinieneś przemyśleć zakup używanej szyby samochodowej:

  • niska cena to niekoniecznie wysoka jakość,
  • samodzielny demontaż szyby praktycznie zawsze wiąże się z jej uszkodzeniem,
  • może okazać się, że tańszą i bardziej bezpieczną alternatywą będzie skorzystanie z ubezpieczenia i wymiana uszkodzonej szyby na nową.

Czy naprawa odprysków jest możliwa? Czy jedyną opcją jest tylko wymiana szyby? 

Naprawa odprysków jest możliwa, jeśli uszkodzenie na Twojej szybie spełnia normy. Oznacza to, że nie może przekraczać wielkości monety 5zł, ani posiadać tak zwanych pajączków, w których mogłyby gromadzić się zanieczyszczenia. Ważne też, abyś zwrócił uwagę, czy odprysk nie znajduje się blisko krawędzi szyby. Decydując się na naprawę warto abyś udał się do specjalisty. Tylko wtedy będziesz miał gwarancję dobrze wykonanego zlecenia.

Może jednak zdarzyć się taka sytuacja, że ubytek w szybie Twojego samochodu będzie tak duży, że żaden fachowiec nie zechce się podjąć jej naprawy. Wtedy jedyną możliwą opcją będzie jej wymiana na nową lub na podjęcie ryzykownej decyzji o zakupie szyby używanej. Warto jednak, abyś w pierwszej kolejności sprawdził czy Twoje ubezpieczenie pokrywa jej wymianę.